Najnowsze Artykuły

Starożytna Mezopotamia


Opublikowany dnia: 2020-02-11
Przeczytano: 100
Autor: Administrator
Opublikowany w kategorii: Stare cywilizacje
Starożytna Mezopotamia

Starożytna Mezopotamia

to dzisiejsze tereny Iraku, Iranu, Kuwejtu, Turcji i Syrii. Mezopotamia jest często określana jako kolebka cywilizacji, ponieważ pojawiły się tam niektóre z najbardziej wpływowych wczesnych miast-państw i imperiów.

Jego współczesna nazwa pochodzi z języka greckiego, gdzie mesos -środek i potamos - rzeka i dosłownie oznacza „kraj między dwiema rzekami”. Te dwie rzeki to Tygrys i Eufrat.

Mezopotamia była nie tylko jednym z pierwszych miejsc rozwoju rolnictwa, ale znajdowała się także na skrzyżowaniu cywilizacji egipskiej i doliny Indusu. Dzięki temu stała się tyglem języków i kultur, które stymulowały trwały wpływ na pisarstwo, technologię, język, handel, religię i prawo.

Z Mezopotamią związane są starożytne kultury, takie jak Sumerowie, Asyryjczycy, Akkadyjczycy i Babilończycy. Poznanie tego okresu może być nieco trudne, ponieważ kultury te oddziaływały na siebie i panowały nad sobą w ciągu kilku tysięcy lat.

Terminy te mogą być również kojarzone z miastami-państwami, językami, religiami lub imperium, w zależności od czasu i kontekstu, na który patrzymy. W tym artykule zajmiemy się Sumerami.

Cywilizacja sumeryjska po raz pierwszy ukształtowała się w południowej Mezopotamii około

4000 lat p.n.e. - czyli 6000 lat temu -

co czyni ją pierwszą cywilizacją miejską w regionie. Mezopotamianie są znani z opracowywania jednego z pierwszych napisanych skryptów datowanych na około 3000 lat p.n.e. Były to ślady w kształcie klina wciśnięte w gliniane tabletki.

Mezopotamianie używali pisma do rejestrowania sprzedaży i zakupów, do pisania listów do siebie i opowiadania historii. Niezwykle ważny wynalazek koła przypisuje się także Sumerom; najwcześniej odkryte koło pochodzi z 3500 p.n.e z Mezopotamii.

Sumeryjczycy budowali statki, które umożliwiały im podróżowanie do Zatoki Perskiej i handel z innymi ówczesnymi cywilizacjami, takimi jak Harappanie w północnych Indiach. Handlowali tekstyliami, wyrobami skórzanymi i biżuterią z harappańskich kamieni półszlachetnych, miedzi, pereł i kości słoniowej.

Religia sumeryjska była politeistyczna, z których wielu było antropomorficznych - przybierali ludzką postać. Świątynie tych bogów były budowane na masywnych zigguratach, które znajdowały się w centrach większości miast.

Komentarze do artykułu
Podobne artykuły
Przeszukaj Fora
Najnowsze zajawki na Forum
Autor Ostatnia odpowiedź Tytuł Posty
Autor Ostatnia odpowiedź Tytuł Posty
Najpopularniejsze Artykuły
Szukaj Artykułu
Kategorie Artykułów
0 Domowy biznes 0 Etyka 0 Kariera 0 Mały biznes 0 Marketing 0 Networking 0 Obsługa klienta 0 Przedsiębiorcy 0 Public Relations 0 Sprzedaż 0 Zarządzanie
0 Aukcje 0 Bezpieczeństwo 0 Blogowanie 0 Domeny 0 E-commerce 0 Ebooki 0 Email Marketing 0 Facebook 0 Fora 0 Generowanie ruchu 0 Google 0 Hosting stron 0 Internet Marketing 0 Podkasty 0 Programy partnerskie 0 Projektowanie stron 0 Promocja strony 0 RSS 0 SEO 0 Spam
0 Architektura krajobrazu 0 Bezpieczeństwo w domu 0 Ciąża 0 Dzieci 0 Hobby 0 Majsterkowanie 0 Mój Ogród 0 Opieka rodzicielska 0 Projektowanie wnętrz 0 Wakacje 0 Zwierzęta
0 Duchy i zjawy 0 Historia stworzenia 0 Literatura 0 Magia 0 Okultyzm 0 Przepowiednie 0 Religie 0 Wierzenia
0 Fundusze inwestycyjne 0 Inwestycje 0 Kredyty 0 Leasingi 0 Nieruchomości 0 Podatki 0 Pożyczki 0 Ubezpieczenia
1 Stare cywilizacje
0 Bezpieczeństwo informacji 0 Gry 0 Hakowanie 0 Kryminalistyka komputerowa 0 Laptopy 0 Odzyskiwanie danych 0 Oprogramowanie 0 Sieci komputerowe 0 Urządzenia komputerowe 0 Urządzenia przenośne
0 Biżuteria 0 Buty 0 Odzież 0 Światowe trendy
0 Drony 0 Medycyna nowoczesna 0 Roboty 0 Techologie 3D
0 Elektroniki użytkowej 0 Nowości filmowe 0 Produkty cyfrowe 0 Recenzje muzyki
0 Reklama na Bilbordach 0 Reklama na dworcach 0 Reklama na lotnisku 0 Reklama na telebimach 0 Reklama na uczelniach 0 Reklama w autobusach 0 Reklama w biurowcach 0 Reklama w galeriach handlowych 0 Reklama w komunikacji miejskiej 0 Reklama w Media Expert 0 Reklama w metrze 0 Reklama w paczkomatach 0 Reklama w PKP 1 Reklama w placówkach medycznych 0 Reklama w tramwajach
0 Najlepsze smartfony 0 Premiery i wydarzenia 0 Zabezpieczenia
0 Budowanie sylwetki 0 Choroby 0 Depresja 0 Dolegliwości kobiet 0 Lekarstwa 0 Medycyna alternatywna 0 Medytacja 0 Odżywianie 0 Piękno 0 Problemy męskie 2 Rak 0 Skażenie 0 Sny 0 Stomatologia 0 Suplementy 0 Trądzik 0 Utrata masy ciała 0 Yoga
0 UFO
Najnowsze Posty Bloga
Przeszukaj Blog
Odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie danych z macierzy
Odzyskiwanie danych z macierzy
Odzyskiwanie danych z telefonów
Odzyskiwanie danych z telefonów
Odzyskiwanie danych z kart Flash
Odzyskiwanie danych z kart Flash
Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Informatyka śledcza
Informatyka śledcza
Polecani Autorzy Artykułów
Autor:  Administrator
Dołączył:  2013-02-24
Artykuły:  0
Autor:  Liqido
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  0
Autor:  Dawidof
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  2
Autor:  Anita
Dołączył:  2019-12-28
Artykuły:  0
Autor:  Mis-Tery
Dołączył:  2019-12-28
Artykuły:  0
Polecane Posty Bloga
Polecane Artykuły
Archiwum Bloga