Najnowsze Artykuły

Starożytna Mezopotamia


Opublikowany dnia: 2020-02-11
Przeczytano: 1265
Autor: Barbarella
Opublikowany w kategorii: Stare cywilizacje
Starożytna Mezopotamia

Starożytna Mezopotamia

to dzisiejsze tereny Iraku, Iranu, Kuwejtu, Turcji i Syrii. Mezopotamia jest często określana jako kolebka cywilizacji, ponieważ pojawiły się tam niektóre z najbardziej wpływowych wczesnych miast-państw i imperiów.

Jego współczesna nazwa pochodzi z języka greckiego, gdzie mesos -środek i potamos - rzeka i dosłownie oznacza „kraj między dwiema rzekami”. Te dwie rzeki to Tygrys i Eufrat.

Mezopotamia była nie tylko jednym z pierwszych miejsc rozwoju rolnictwa, ale znajdowała się także na skrzyżowaniu cywilizacji egipskiej i doliny Indusu. Dzięki temu stała się tyglem języków i kultur, które stymulowały trwały wpływ na pisarstwo, technologię, język, handel, religię i prawo.

Z Mezopotamią związane są starożytne kultury, takie jak Sumerowie, Asyryjczycy, Akkadyjczycy i Babilończycy. Poznanie tego okresu może być nieco trudne, ponieważ kultury te oddziaływały na siebie i panowały nad sobą w ciągu kilku tysięcy lat.

Terminy te mogą być również kojarzone z miastami-państwami, językami, religiami lub imperium, w zależności od czasu i kontekstu, na który patrzymy. W tym artykule zajmiemy się Sumerami.

Cywilizacja sumeryjska po raz pierwszy ukształtowała się w południowej Mezopotamii około

4000 lat p.n.e. - czyli 6000 lat temu -

co czyni ją pierwszą cywilizacją miejską w regionie. Mezopotamianie są znani z opracowywania jednego z pierwszych napisanych skryptów datowanych na około 3000 lat p.n.e. Były to ślady w kształcie klina wciśnięte w gliniane tabletki.

Mezopotamianie używali pisma do rejestrowania sprzedaży i zakupów, do pisania listów do siebie i opowiadania historii. Niezwykle ważny wynalazek koła przypisuje się także Sumerom; najwcześniej odkryte koło pochodzi z 3500 p.n.e z Mezopotamii.

Sumeryjczycy budowali statki, które umożliwiały im podróżowanie do Zatoki Perskiej i handel z innymi ówczesnymi cywilizacjami, takimi jak Harappanie w północnych Indiach. Handlowali tekstyliami, wyrobami skórzanymi i biżuterią z harappańskich kamieni półszlachetnych, miedzi, pereł i kości słoniowej.

Religia sumeryjska była politeistyczna, z których wielu było antropomorficznych - przybierali ludzką postać. Świątynie tych bogów były budowane na masywnych zigguratach, które znajdowały się w centrach większości miast.

Biografia Autora

Ten użytkownik nie przesłał jeszcze swojej biografii

Komentarze do artykułu
Podobne artykuły
Przeszukaj Fora
Najnowsze zajawki na Forum
Autor Ostatnia odpowiedź Tytuł Posty
Autor Ostatnia odpowiedź Tytuł Posty
Najpopularniejsze Artykuły
Szukaj Artykułu
Kategorie Artykułów
0 Domowy biznes 0 Etyka 0 Kariera 0 Mały biznes 0 Marketing 0 Networking 0 Obsługa klienta 0 Przedsiębiorcy 0 Public Relations 0 Sprzedaż 0 Zarządzanie
0 Aukcje 0 Bezpieczeństwo 0 Blogowanie 0 Domeny 0 E-commerce 0 Ebooki 0 Email Marketing 0 Facebook 0 Fora 0 Generowanie ruchu 0 Google 0 Hosting stron 0 Internet Marketing 0 Podkasty 0 Programy partnerskie 0 Projektowanie stron 0 Promocja strony 0 RSS 0 SEO 0 Spam
0 Architektura krajobrazu 0 Bezpieczeństwo w domu 0 Ciąża 0 Dzieci 0 Hobby 0 Majsterkowanie 0 Mój Ogród 0 Opieka rodzicielska 0 Projektowanie wnętrz 0 Wakacje 0 Zwierzęta
0 Duchy i zjawy 0 Historia stworzenia 0 Literatura 0 Magia 0 Okultyzm 0 Przepowiednie 0 Religie 0 Wierzenia
0 Fundusze inwestycyjne 0 Inwestycje 0 Kredyty 0 Leasingi 0 Nieruchomości 0 Podatki 0 Pożyczki 0 Ubezpieczenia
1 Stare cywilizacje
0 Bezpieczeństwo informacji 0 Gry 0 Hakowanie 0 Kryminalistyka komputerowa 0 Laptopy 2 Odzyskiwanie danych 0 Oprogramowanie 0 Sieci komputerowe 0 Urządzenia komputerowe 0 Urządzenia przenośne
0 Biżuteria 0 Buty 0 Odzież 0 Światowe trendy
0 Drony 0 Medycyna nowoczesna 0 Roboty 0 Techologie 3D
0 Elektroniki użytkowej 0 Nowości filmowe 0 Produkty cyfrowe 0 Recenzje muzyki
0 Reklama na Bilbordach 0 Reklama na dworcach 0 Reklama na lotnisku 0 Reklama na telebimach 0 Reklama na uczelniach 0 Reklama w autobusach 0 Reklama w biurowcach 0 Reklama w galeriach handlowych 0 Reklama w komunikacji miejskiej 0 Reklama w Media Expert 0 Reklama w metrze 0 Reklama w paczkomatach 0 Reklama w PKP 1 Reklama w placówkach medycznych 0 Reklama w tramwajach
0 Najlepsze smartfony 0 Premiery i wydarzenia 0 Zabezpieczenia
0 Budowanie sylwetki 0 Choroby 0 Depresja 0 Dolegliwości kobiet 0 Lekarstwa 0 Medycyna alternatywna 0 Medytacja 0 Odżywianie 0 Piękno 0 Problemy męskie 2 Rak 0 Skażenie 0 Sny 0 Stomatologia 0 Suplementy 0 Trądzik 0 Utrata masy ciała 0 Yoga
0 UFO
Najnowsze Posty Bloga
Przeszukaj Blog
Odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie danych z macierzy
Odzyskiwanie danych z macierzy
Odzyskiwanie danych z telefonów
Odzyskiwanie danych z telefonów
Odzyskiwanie danych z kart Flash
Odzyskiwanie danych z kart Flash
Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Informatyka śledcza
Informatyka śledcza
Polecani Autorzy Artykułów
Autor:  Barbarella
Dołączył:  2013-02-24
Artykuły:  0
Autor:  Liqido
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  0
Autor:  Dawidof
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  2
Autor:  Mink2014
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  2
Autor:  Anita
Dołączył:  2019-12-28
Artykuły:  0
Polecane Posty Bloga
Polecane Artykuły
Archiwum Bloga